افراد آنلاین
Portal

گفت‌وگوی اختصاصی وبلاگ همایون شجریان با کامبیز گنجه‌ای

عكس: بامداد فتوحی

کامبیز گنجه‌ای نوازنده‌ی نام‌آشنا و چیره‌دست تنبک از جمله همراهان همیشگی همایون شجریان در آثار مستقل او بوده است. فارغ از همراهی و همدلی در آثار منتشر شده که خود مهم‌ترین فصل مشترک این‌دو محسوب می‌شود ؛ می‌توان دو مورد مشابه و مشترک دیگر را نیز در آنها سراغ گرفت: اول اینکه هر دو تنبک می‌نوازند و دوم اینکه پدران هر دو از اساتید مسلم موسیقی این سرزمین هستند.

برای گفت‌وگو با کامبیز گنجه ‌ای به محل تدریس او رفتیم و وی با تواضع و روی خوش با ما به گفت‌وگو نشست که خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید. بامداد فتوحی که از این پس به‌عنوان یکی از نویسندگان این وبلاگ نوشته‌های دیگر او را نیز خواهیم خواند، زحمت این مصاحبه را به دوش کشیدند.


کامبیز گنجه ‌ای متولد پانزدهم خردادماه ۱۳۴۷ در شهر ری است. وی از سال ۱۳۶۶ به تدریس در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی مشغول شد و به‌عنوان نوازنده‌ی رادیو و تلویزیون به فعالیت پرداخت. در کارنامه‌ی هنری او همکاری با گروه‌های سماع، مولانا و صبا به چشم می‌خورد. همچنین از آثار مهمی که وی در آنها به نوازندگی پرداخته می‌توان به:
نسیم وصل، ناشکیبا، شوق دوست، فستيوال جاده‌ی ابریشم، نیلوفرانه، یاد استاد، زیباترین، ناز نگاه، دونوازی کمانچه و تنبک ( به همراه سعید فرجپوری )، شکوفه در شکوفه، سفر عشق، هزار آوا، دیار مهر، زهی عشق و اخیراً دست‌افشان اشاره کرد. البته کامبیز گنجه‌ای در سال‌های اخیر فعالیت‌های دیگری نیز داشته و از جمله نوازندگان فعال عرصه‌ی موسیقی به‌شمار می‌آید. گنجه‌ای هم‌اکنون نیز به تدریس تنبک مشغول است و شاگردانی را زیر نظر دارد. وی دارای نشان با ارزش درجه‌ی دو هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ست.

عكس: بامداد فتوحی

 • آقای گنجه‌ای، با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار وبلاگ اختصاصی همایون شجریان قرار دادید. ابتدا برای‌مان بگویید که چه شد به ساز تنبک روی آوردید و اساتید شما چه کسانی بودند ؟ به نظر می‌آید تنبک‌نوازی شما بیشتر تحت تأثیر سبک مرحوم ناصر فرهنگ‌فر است.

من در خانواده‌ای آشنا به موسیقی بزرگ شدم و از همان زمان کودکی در بین نوارهایی که گوش می‌دادم، تنبک جاذبه‌ی بیشتری برایم داشت و همین پایه‌ی علاقمندی من به این ساز شد و تمرین برای نواختن تنبک را آغاز کردم. اولین استاد بنده آقای محمود فرهمند بافی بودند و بعد از مدتی هم خدمت استاد ناصر فرهنگ‌فر رسیدم. بنده با سبک ایشان ارتباط بیشتری برقرار می‌کنم.

 • شما در آثار همایون شجریان نقش پررنگی دارید ؛ این همکاری از چه زمانی آغاز شده و بیشتر کدامیک از این آثار را می‌پسندید؟

اینکه نقش پررنگی داشته‌ام نظر لطف شماست. همکاری بنده با ایشان از نسیم وصل شروع شد. بعد شوق دوست و ناشکیبا به دنبال آن آمد. همه‌ی این کارها را هم می‌پسندم. هر یک دارای حال و هوای خاص خود هستند.

 • در گذشته، اکثر تصنیف‌خوان‌ها تنبک هم می‌نواختند. در واقع تنبک‌نوازی لازمه‌ی کار آنها بود. مانند عبدالله‌خان دوامی... همایون هم به هنگام خواندن آواز تنبک نیز می‌نوازد و این به‌نظر من کار مشکلی است که هم بتوانی تنبک را خوب بنوازی و هم آواز را خوش بخوانی. نظرتان در این مورد چیست؟

این ناشی از حس قوی و ذوق فراوانی‌ست که همایون شجریان از آن برخوردار است و اینکه در هر دو زمینه مهارت کافی دارد، نتیجه‌ی تمرین و پشتکار ایشان بوده. با توجه به اینکه همایون آواز را هم مثل تنبک از دوران کودکی آغاز کرده، این کار برای او چندان سخت نیست.

 • نقش آقای ضرابیان را در موفقیت همایون شجریان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برای اولین کار (نسیم وصل) نقش بسزایی داشتند اما در ادامه نباید از نقش اردشیر کامکار در آلبوم ناشکیبا چشم‌پوشی کرد.

عكس‌ها: بامداد فتوحی

 • جناب گنجه‌ای، آیا تمایل دارید به همکاری خود با آقای همایون شجریان ادامه دهید؟ کار جدیدی با ایشان پیش رو دارید یا خیر؟

بله، با توجه به دوستی و همکاری که بین ما بوده و هست، تمایل به ادامه‌ی همکاری در من وجود دارد. در همین راستا آلبوم جدیدی به آهنگسازی آقای ضرابیان در سال ۱۳۸۵ کار کرده‌ام که منتشر خواهد شد.

 • تنبک‌نوازی همایون شجریان، حال و هوای تنبک مرحوم ناصر فرهنگ‌فر را دارد و به نظر می‌آید بیشتر تحت تأثیر اوست ؛ از تکنیک‌هایی که به‌کار می‌برد تا تنالیته‌ی ساز... چقدر او را وابسته به این مکتب می‌دانید؟

نظر شما تا حدودی می‌تواند درست باشد. چرا که بیشتر گرایش و علاقه‌ی او به مرحوم فرهنگ‌فر بوده و از دوران کودکی این علاقه در او به‌وجود آمده است. با توجه به اینکه همایون از کودکی تحت نظر مرحوم فرهنگ‌فر بوده و از او تأثیر گرفته.

 • همایون شجریان با وجود سن کمی که داشت وارد دنیای حرفه‌ای موسیقی شد، فکر کنم اولین کار رسمی او به‌عنوان نوازنده‌ی تنبک، آلبوم آسمان عشق بود. آن کار را چگونه دیدید؟

به نظر من به نسبت شرایط سنی، این کار را بسیار خوب اجرا کرده است، در این کار تنبک به خوبی خود را نشان می‌دهد.

 • چرا گاهی اوقات آن صدایی که شایسته‌ی ساز تنبک است، در آلبوم‌ها شنیده نمی‌شود؟

این بسته به نوع قطعه، سلیقه‌ی آهنگساز و شیوه‌ی میکس متفاوت است.

 • اگر مروری بر کارهای‌تان داشته باشیم، در گذشته دف هم می‌نواختید ؛ ولی مدت‌هاست که دیگر از دف خبری نیست؟

به دلیل اینکه ساز تخصصی‌ام تنبک بوده و دف‌نوازی اصطلاحاً دست تنبک‌نواز را خراب می‌کند و دست را سفت می‌کند. برای همین با وجود آنکه از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰ به صورت حرفه‌ای در کاست‌های مختلف دف می‌نواختم، به دلایلی که گفته شد، آن را کنار گذاشتم.

 • یکی از نقاط مشترک شما و همایون شجریان، این است که پدران هر دوی شما از اساتید موسیقی بوده‌اند، این نقطه‌ی مشترک تا چه حد در پیشرفت‌تان مؤثر بوده است؟

این مسئله بی‌تردید در پیشرفت و موفقیت هر دوی ما تأثیر بسیار بالایی داشته است. برای مثال پدرم به نوعی معلم من بوده و تمرین‌های همنوازی که گهگاه با او انجام می‌دهم تأثیر بسیار خوبی دارد.

 • اخیراً کاری از شما با نام دست‌افشان منتشر شد ؛ لطفاً درباره‌ی این کار توضیح دهید.

دست‌افشان کاری‌ست بر پایه‌ی بداهه‌نوازی و تلفیقی است از تنبک، نقاره و گارمون. در آینده هم آلبوم دونوازی تنبک و نقاره را با همکاری وحید اسدالهی، نوازنده‌ی توانای نقاره منتشر خواهیم کرد.

 • در پایان، ضمن تشکر و قدردانی از شما، اگر صحبتی مانده، بفرمایید.

صحبت خاصی نیست. با آرزوی موفقیت برای وبلاگ‌تان.

همنوازی تنبک و نقاره
     تنبک: کامبیز گنجه‌ای
     نقاره: وحید اسدالهی
     آلبوم: دست‌افشان
     سال انتشار: ۱۳۸۴
حجم فایل: ۱.۹۰ مگابایت | مدت زمان: ۱۵ دقیقه و ۵۰ ثانیه

تصنیف نسیم وصل
     ساخته‌ی محمدجواد ضرابیان
     آواز: همایون شجریان
     تنبک: کامبیز گنجه‌ای
     آلبوم: نسیم وصل
حجم فایل: ۸۱۲ کیلوبایت | مدت زمان: ۶ دقیقه و ۳۴ ثانیه

تصنیف عشق از کجا
    
آهنگساز: محمد جواد ضرابیان
     آواز: همایون شجریان
     تنبک: کامبیز گنجه‌ای
     آلبوم: نسیم وصل
حجم فايل: ۷۹۴ كيلوبايت | مدت زمان: ۶ دقيقه و ۲۵ ثانيه

پی‌نوشت: بخش «دانلود کنید و بشنوید» در تاریخ اول اردیبهشت ۸۸ ویرایش، و لینک‌ها ترمیم شد./

دسته: دانلود | نویسنده: سهند سلطاندوست | کد مطلب: 25-1 | لینک ثابت | |